Preskoči na glavno vsebino

Kam s starimi računalniki?

Reciklaža starih računalnikov je lahko recept zoper recesijo
Slovenci vsak dan kupijo skoraj 500 novih računalnikov, kar pomeni, da jih nekaj manj tudi vsak dan zavržejo. Najbolj pogosto vprašanje pri tem je, kam s staro računalniško opremo, ki bi mogoče komu še prišla prav.
V zabojnikih za smeti velikokrat najdemo tudi staro računalniško opremo in eletronske  naprave. Čeprav odmetavati  po slovenski zakonodaji ne bi smeli, je to pač najbolj preprosto. Tovrstni aparati namreč vsebujejo strupene snovi, kot so svinec, kadmij in živo srebro.  Mnogi elektronski aparati imajo v sebi tudi škodljive pline in nevarne tekočine. Če teh odpadkov ne recikliramo, lahko strupene  snovi onesnažijo podtalnico. 
Edina prava in zakonita pot za tovrstne  odpadke je zato najbližji odpad. Odsluženo elektroniko lahko brezplačno oddamo tudi v prodajalni, kjer smo izdelek kupili.
Na koprskem Dinosu so nam na vprašanje, kam z odsluženimi računalniki, odgovorili, da jih vzamejo brezplačno, vendar jih moramo dostaviti sami. Oni potem poskrbijo za nadaljnjo reciklažo.
Ponovna uporaba
Ali obstaja tudi možnost, da bi delujočo računalniško opremo odstopili komu, ki bi morebiti kakšen uporaben kos še izkoristil? Prva možnost je mali oglas. Na spletu smo tako našli kar precejšnjo ponudbo starejših, razmeroma zmogljivih računalnikov, ki so na prodaj za nekaj deset evrov.
Druga možnost so računalniške trgovine in servisi, ki odkupujejo staro opremo (teh ni veliko) ali pa samo jemljejo staro opremo in pred odvozom na odpad pregledajo, če je kaj uporabnega. Pri tem tiskalniki praktično sploh ne pridejo v poštev, saj te tudi uradni servisi bolj redko popravljajo. Novi tiskalniki so namreč tako poceni, da se dolgotrajno popravilo sploh ne splača. Tudi računalniška oprema, ki je starejša od šestih let,  praktično nima  nobene uporabne vrednosti več, so nam povedali na servisu, kjer tovrstno opremo odkupujejo. Skratka, če star računalnik dostavimo na servis, obstaja majhna možnost, da bo kakšen njegov del  še koristno služil človeštvu.
V zadnjih letih je bilo tudi nekaj akcij, ko so civilnodružbene organizacije zbrale nekaj računalniške opreme, jo obnovile in predale v uporabo ljudem, ki si novih računalnikov niso mogli privoščiti. V Novi Gorici je tako akcijo organiziral multimedijski center  Mostovna  pred štirimi leti. Koordinator računalniškega krožka  Luka Manojlović je z učinkom akcije zadovoljen, saj so precej odslužene opreme usposobili in podarili tistim, ki si tega niso mogli privoščiti. A take akcije od takrat niso več ponovili. Vzrok je preprost: v tem času je postal postopek predrag in se obnavljanje preprosto ne splača več. Dodatni problem predstavlja velika neskladnost računalniške opreme, iz katere  težko sestavimo nove “konglomerate”.
Reciklaža premaguje recesijoKo računalnik dokončno postane samo še neuporabna plastična škatla, polna drobnih koščkov kovine, stekla in plastike, nastopi reciklaža. Računalnik postane surovina. Edino primorsko podjetje, ki se ukvarja s predelavo starih računalnikov, je tolminsko podjetje Srebrni loti. Samostojni podjetnik Renato Škoberne je leta 1995 začel dejavnost, ki danes recesije sploh ne opazi več. Letno predelajo med 500 in 1000 tonami računalnikov, kalkulatorjev, pos terminalov, mobitelov,  telefonov, televizorjev ...
Škoberne, ki ga dobro poznajo šahisti, saj je šahovski mojstrski kandidat, njegov sin Jure pa šahovski velemojster, opozarja, da “računalniki vsebujejo  zapleteno mešanico številnih snovi in  mnoge vsebujejo nevarne snovi”. Njegovo podjetje, v katerem je zaposlenih 17 ljudi, v njegovi srbski podružnici pa 28, skuša opremo razstaviti na prafaktorje in izkoristiti tudi najmanjši košček, česar vsa tovrstna podjetja ne počnejo: “Najprej je treba ročno ločiti vse sestavne dele, kot so trdi disk, spominski čipi, vtiči, kabli in vezja. Nekatere je mogoče ponovno uporabiti.”Podjetje odpadne električne in elektronske naparave brezplačno odvaža v Tolmin, vendar ga ravno prevozni stroški precej ovirajo pri širitvi dejavnosti. Zato se seveda veseli vsake ga, ki jim opremo dostavi na sedež podjetja v tolminski Podljubinj.
TINO MAMIĆ

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Vili Ščuka: Človek, ki je samo potrošnik, je bolnik

Znani novogoriški zdravnik in psihoterapevt Viljem Ščuka (79) je svojo poklicno pot začel kot zdravnik s socialnim čutom. Naletel je na otroke v stiski in jim začel pomagati v različnih težavah.  Starejši INTERVJU  z Vilijem Ščuko  o marihuani: KLIK Nekaj let je delal z odvisniki od drog, alkohola in iger na srečo. Kljub uspešnosti pri zdravljenju narkomanov pa je moral projekt zapustiti, ker ni pristajal na drago metadonsko metodo. Spraševal se je, koliko je človek gospodar svojega telesa in svojih strasti. Ali je samo sesalec, pa čeprav z doktoratom, ali je tudi človek? Po upokojitvi je napisal večkrat razprodano knjigo Šolar na poti do sebe. Državo in šolnike skuša prepričati, da bi začeli drugače razmišljati, in začeli vlagati v razvoj osebnosti. Nenazadnje so s podobnim projektom Finci ustvarili tudi zgodbo o gospodarskem uspehu. Ali si niso vse ugotovitve terapevtov in psihologov glede sodobne družbe in vzgoje precej podobne? Človekova biokemija in nevrofiziologija, k

FAKTOR (moja gostovanja)

Tu so oddaje Faktor na TV 3, v katerih sem gostoval in jih najdemo tudi na spletu. Prihodnjič bom gost danes ob 19.15.  Hvala za vse komentarje in delitve teh informacij. Samo državljani lahko s širjenjem pravih informacij po spletu naredimo kaj zoper medijsko enoumje v državi. Duhovniki doživljajo velike pritiske. Zaradi demografskih sprememb in birokracije so vse bolj obremenjeni. Večinoma preobremenjeni, velikorkat izgoreli. A ostajajo tiho in delajo naprej. Mediji so do njih neprizanesljivi in velikokrat sovražni.  V zadnjih letih pa jim največ škode naredi peščica homoseksualno aktivnih duhovnikov, kar je glavni vzrok za pedofiliske zločine. Slovenski škofje bi zato morali duhovnike bolj zaščititi, predvsem tako, da bi brezkompromisno začeli boj proti homoseksualnemu lobiju. (Danev v Faktorju ob 19.15.) Šoltes je kot politik zelo priljuden in všečen. Daje vtis zmernega in razumnega politika. To je za Slovenijo dobro. Hkrati pa to pomeni tudi, da gre bolj za politika ki go

Dr. Aleš Štrancar, vnuk partizana, piše Turnšku

Dr. Aleš Štrancar, znanstvenik in gospodarstvenik, ustanovitelj in direktor mednarodnega visokotehnološkega podjetja BIA Separations s sedežem v Ajdovščini, je napisal Titu Turnšku, predsedniku zveze takoimenovanih borcev (ZZB) pismo kot ponosni vnuk sodelavca Osvobodilne fronte (OF). Tovariš Tit Turnšek, Tvoji napadi na dr. Možino in dr. Dežmana presegajo vse meje dobrega okusa in sramotijo vse resnične borce za svobodo, vključno mojega starega očeta, ki je štiri leta nosil glavo na tnalu, ko je zbiral sredstva za OF ter hrano za partizane. Nikoli, prav nikoli pa se ni strinjal z medvojnimi in povojnimi ideološkimi poboji. To je bilo delo krvavih zveri, tako na eni, kot na drugi strani. Kot njegov vnuk, ponosen na dejanja svojega starega očeta, ti prepovedujem, da govoriš v imenu VSEH borcev. V kolikor s takimi nizkotnimi napadi ne boš prenehal te bom prisiljen kazensko ovaditi saj v slovenskem narodu vzpodbujaš in širiš sovraštvo ter hujskaš ljudi. Verjamem, da ti je današnja slov