Preskoči na glavno vsebino

Hiša iz slame kot alternativa

Gradnja hiše iz slame ni samo ekološka, ampak tudi kakovostna in poceni gradnja. Tovrstne hiše po svetu kljubujejo vsem vremenskim vplivom že stoletja. V okolici Postojne načrtujejo tudi že prvo naselje hiš iz slame.

Jure Požar v pisarni s pohištvom iz slamnatih bal
Pravzaprav ne gre za hišo, ki je narejena samo iz slame, kot jo poznamo iz pravljice o volku in treh prašičkih. Skelet tovrstne hiše je namreč klasičen: na vogalih so trdni stebri, med njimi pa še nosilne vezi iz betona, železa ali lesa. Zidovi pa so sestavljeni iz velikih zidakov, napolnjenih s stisnjeno slamo.
V Postojni se nad tovrstno gradnjo navdušuje Jure Požar. Ekološko zavzet nepremičninski posrednik Požar načrtuje v bližnji prihodnosti zgraditi več slamnatih stanovanjskih hiš. Točnega kraja gradnje zaenkrat še noče izdati, pove le, da gre za okolico Postojne. Izkušnje že ima, saj je v Vrtojbi že gradil pomožni gospodarski objekt.
Slamnata gradnja pa je zanj bolj življenjska filozofija kot posel. Svoje znanje namreč ponuja tudi brezplačno. Konec maja je tako pripravil delavnico za pripravo ometa iz gline.
In konkurenca, se je ne boji, da tako širokodušno ponuja znanje? “Konkurenca bi me razveselila. Prostora je dovolj,” se zasmeji Požar, ki se z gradnjo po naročilu ne ukvarja, ponuja pa profesionalno svetovanje in načrtovanje. Gradnja s slamo ni zahtevna in je zelo primerna za samograditelje, saj lahko bale slame prenašajo tudi ženske in starejši, pove Požar.

Ogromno podatkov o slamnati gradnji je na spletu. Obstaja tudi postojnsko Združenje za slamanto gradnjo, ki ima svoj profil na Facebooku: http://facebook.com/slamnata.gradnja
Zanimiva je tudi ugotovitev gradbenega inženirja Luke Lampreta, ki je lani na ljubljanski fakulteti za gradbeništvo diplomiral o slamnati gradnji. “Moji pomisleki pred izdelavo diplomske naloge o težavah z glodavci, požarni ogroženosti objekta, premajhni lastni teži in še čem niso bili utemeljeni. Pravilno zgrajen objekt iz slamnatih bal je dovolj požarno varen, odporen proti glodavcem ter dovolj težak, da ga veter ne odpihne,” je zapisal v diplomskem delu.
KOMENTAR (link)
Ko se ozremo v zgodovino, najdemo podoben način gradnje tudi v tradicionalnem slovenskem stavbarstvu. Osnovo so tvorili trdno zgrajeni vogali, med njimi pa so gradili kamnite zidove, sestavljene iz dveh vzporednih zidov, ki so bili le tu in tam povezani s prečno postavljenim kamnom. Vmesni prostor pa so naši predniki napolnili s kamnitim drobirjem, blatom in - slamo. Tako so hišo toplotno izolirali.
Prave slamnate hiše že več kot sto let postavljajo v ZDA. Najstarejša, ki še vedno služi svojemu namenu, je bila postavljena daljnega leta 1903. V Franciji pa se trenutno za dobrega četrt milijona evrov prodaja slamnata hiša maison Feuillette, ki šteje točno 90 let.
Sodobne slamnate hiše v Evropi so začeli graditi leta 1989. Vsako leto jih je več, na Norveškem pa imajo pet let tudi že vrtec iz slame. V Sloveniji je hiš iz slame pet.
Slamnate bale v Sloveniji še niso uradni gradbeni material, za razliko od Avstrije in Nemčije, kjer so. Certifikati kakovosti dokazujejo, da je ometana bala nosilna in odporna na požar kar 90 minut.
Pšenica, ki v teh dneh zori, je tudi gradbeni material. Iz slame, ki jo po mlačvi danes le odvržemo, lahko gradimo hiše.
Na zunaj je edina razlika med slamnato in opečnato steno v debelini zida: opečnati zid s 25 centimetrsko izolacijo je debel 47, slamnati pa 56 centimetrov. V ceni pa je razlika večja: opeka je 17 krat dražja od slame. Celotno gradivo za hišo je iz slame je tako za polovico cenejše od klasičnega gradiva.
TINO MAMIĆ
 


Članek je bil objavljen v dnevniku Primorske novice junija 2012

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Vili Ščuka: Človek, ki je samo potrošnik, je bolnik

Znani novogoriški zdravnik in psihoterapevt Viljem Ščuka (79) je svojo poklicno pot začel kot zdravnik s socialnim čutom. Naletel je na otroke v stiski in jim začel pomagati v različnih težavah.  Starejši INTERVJU  z Vilijem Ščuko  o marihuani: KLIK Nekaj let je delal z odvisniki od drog, alkohola in iger na srečo. Kljub uspešnosti pri zdravljenju narkomanov pa je moral projekt zapustiti, ker ni pristajal na drago metadonsko metodo. Spraševal se je, koliko je človek gospodar svojega telesa in svojih strasti. Ali je samo sesalec, pa čeprav z doktoratom, ali je tudi človek? Po upokojitvi je napisal večkrat razprodano knjigo Šolar na poti do sebe. Državo in šolnike skuša prepričati, da bi začeli drugače razmišljati, in začeli vlagati v razvoj osebnosti. Nenazadnje so s podobnim projektom Finci ustvarili tudi zgodbo o gospodarskem uspehu. Ali si niso vse ugotovitve terapevtov in psihologov glede sodobne družbe in vzgoje precej podobne? Človekova biokemija in nevrofiziologija, k

FAKTOR (moja gostovanja)

Tu so oddaje Faktor na TV 3, v katerih sem gostoval in jih najdemo tudi na spletu. Prihodnjič bom gost danes ob 19.15.  Hvala za vse komentarje in delitve teh informacij. Samo državljani lahko s širjenjem pravih informacij po spletu naredimo kaj zoper medijsko enoumje v državi. Duhovniki doživljajo velike pritiske. Zaradi demografskih sprememb in birokracije so vse bolj obremenjeni. Večinoma preobremenjeni, velikorkat izgoreli. A ostajajo tiho in delajo naprej. Mediji so do njih neprizanesljivi in velikokrat sovražni.  V zadnjih letih pa jim največ škode naredi peščica homoseksualno aktivnih duhovnikov, kar je glavni vzrok za pedofiliske zločine. Slovenski škofje bi zato morali duhovnike bolj zaščititi, predvsem tako, da bi brezkompromisno začeli boj proti homoseksualnemu lobiju. (Danev v Faktorju ob 19.15.) Šoltes je kot politik zelo priljuden in všečen. Daje vtis zmernega in razumnega politika. To je za Slovenijo dobro. Hkrati pa to pomeni tudi, da gre bolj za politika ki go

Dr. Aleš Štrancar, vnuk partizana, piše Turnšku

Dr. Aleš Štrancar, znanstvenik in gospodarstvenik, ustanovitelj in direktor mednarodnega visokotehnološkega podjetja BIA Separations s sedežem v Ajdovščini, je napisal Titu Turnšku, predsedniku zveze takoimenovanih borcev (ZZB) pismo kot ponosni vnuk sodelavca Osvobodilne fronte (OF). Tovariš Tit Turnšek, Tvoji napadi na dr. Možino in dr. Dežmana presegajo vse meje dobrega okusa in sramotijo vse resnične borce za svobodo, vključno mojega starega očeta, ki je štiri leta nosil glavo na tnalu, ko je zbiral sredstva za OF ter hrano za partizane. Nikoli, prav nikoli pa se ni strinjal z medvojnimi in povojnimi ideološkimi poboji. To je bilo delo krvavih zveri, tako na eni, kot na drugi strani. Kot njegov vnuk, ponosen na dejanja svojega starega očeta, ti prepovedujem, da govoriš v imenu VSEH borcev. V kolikor s takimi nizkotnimi napadi ne boš prenehal te bom prisiljen kazensko ovaditi saj v slovenskem narodu vzpodbujaš in širiš sovraštvo ter hujskaš ljudi. Verjamem, da ti je današnja slov