Preskoči na glavno vsebino

Arheološki zakladi Narodnega muzeja

Narodni muzej v Ljubljani hrani med svojimi umetniškimi in zgodovinskimi zakladi veliko predmetov iz vse Slovenije. Tudi “primorsko” neandertalčevo piščal, ki so jo našli leta 1995 v jami Divje babe nad reko Idrijco.
V muzealstvu in arheologiji od nekdaj velja pravilo močnejšega. Nacionalni muzeji imajo povsod privilegij, da hranijo najlepše najdbe in muzejske primerke iz vse države. Zaradi sprememb državnih meja je zato marsikaj iz Slovenije ostalo na Dunaju. Nič čudnega, če so vse glasnejši tisti, ki zahtevajo, da se umetnine vrnejo domov: posebej so glasni, denimo, v Egiptu in Grčiji, od koder so v svetovne prestolnice romali vagoni in vagoni najlepših starin.
Slovenski nacionalni muzej
V Sloveniji imamo - tako kot v drugih državah - svoj nacionalni muzej v prestolnici. Imenuje se narodni muzej, čeprav bi bilo ustreznejše poimenovanje nacionalni, saj hrani najdbe iz ozemlja vse države, ne le predmete, ki so povezani s slovenskim narodom. Knjiga Stopinje v preteklost, ki jo je nedavno izdal Narodni muzej, predstavlja najdragocenejše zaklade iz njegovih arheoloških zbirk.
Nekdanji Kranjski deželni muzej (tako se je imenoval do leta 1918) je bil žrtev neurejene zakonodaje pred prvo svetovno vojno, ko so številni samouki starinokopi najdbe nosili v Gradec, Trst in na Dunaj. Tako smo, denimo, izgubili dragoceno zbirko več kot 20.000 dragotin železnodobnih najdbišč. Na dražbi sta jo kupila muzeja v britanskem Oxfordu in ameriškem Cambridgeu.
"Slovenci kraljevskih kron nimamo, saj tudi svojih vladarskih
 dinastij v zgodovini nismo imeli. kateri so torej pravi zakladi
slovenstva? Situla iz Vač, knežji kamen s Krnskega gradu na
Koroškem, Brižinski spomeniki ali morda Prešernove Poezije.
Ali pa vendarle slovenski jezik, kultura, narodna samobitnost
 in samostojna država?"
(odlomek iz knjige Stopinje v preteklost)
Ljubljanski muzej pa je na drugi strani dobil tudi nekaj dragocenosti od drugod. Verjetno najbolj zanimiva je egipčanska zbirka, ki je nastala, ko je leta 1846 Vipavec Anton plemeniti Lavrin v Ljubljano poslal mumijo svečenika Isahte. Takratni avstrijski konzul v Aleksandriji, ki je poslal dva sarkofaga tudi v Vipavo in sfingo za grad Miramar, je tako Sloveniji podaril edino egipčansko mumijo, pred kratkim na novo predstavljeno javnosti.
Šele po drugi vojni je nastopil čas, ko se slovenske arheološke najdbe niso več selile v tujino.
Piščal jamskega človeka


Neandertalec je prvi človek, za katerega imamo dokaze, da je živel na sončni strani Alp. Doslej najlepši najdišči iz tega obdobja sta Betnalov spodmol pri Postojni in Divje babe na Cerkljanskem. V slednji so se naši jamski predhodniki naselili v času med 120 in 40 tisočletji pred sedanjostjo. Na podlagi najdenih koščkov oglja, živalskih kosti in zob je “cerkljanski” neandertalec ustvaril piščal iz stegnenice mladega jamskega medveda. “Praprimorec” je v dobro obrano medvedjo kost najprej s koničastim kamnom izklesal vdolbinico in jo nato prebil s koščenim prebijačem. Najstarejše glasbilo na svetu šteje najmanj 55.000 let, kar 20.000 let več od drugih najstarejših piščali.
Zelo zanimive najdbe hrani Narodni muzej tudi iz rimske dobe. V pol tisočletja so namreč Rimljani na naših tleh ustvarili ogromno.
Ob osvajanju vzhodnih Alp so se spopadali s staroselci Karni. Eno od gradišč, ki so ga osvajalci z juga oblegali, je bil tudi Grad pri Reki na grebenu, okoli katerega je reka Idrijca morala narediti ovinek.
Na dobro raziskanem Gradu so arheologi našli veliko katapultnih izstrelkov, železnih konic kopij, puščic in svinčenih izstrelkov. V okolici pa so izkopali tudi nekdanjo obutev napadalcev: žebljičke podplatov in zaponke oblačil. Ostanke so našli v krogu 20 hektarov okoli Gradu. Obleganje pa je bilo del skupne akcije, saj so hkrati napadli tudi Gradišče pri Cerknem.
TINO MAMIĆ

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Vili Ščuka: Človek, ki je samo potrošnik, je bolnik

Znani novogoriški zdravnik in psihoterapevt Viljem Ščuka (79) je svojo poklicno pot začel kot zdravnik s socialnim čutom. Naletel je na otroke v stiski in jim začel pomagati v različnih težavah.  Starejši INTERVJU  z Vilijem Ščuko  o marihuani: KLIK Nekaj let je delal z odvisniki od drog, alkohola in iger na srečo. Kljub uspešnosti pri zdravljenju narkomanov pa je moral projekt zapustiti, ker ni pristajal na drago metadonsko metodo. Spraševal se je, koliko je človek gospodar svojega telesa in svojih strasti. Ali je samo sesalec, pa čeprav z doktoratom, ali je tudi človek? Po upokojitvi je napisal večkrat razprodano knjigo Šolar na poti do sebe. Državo in šolnike skuša prepričati, da bi začeli drugače razmišljati, in začeli vlagati v razvoj osebnosti. Nenazadnje so s podobnim projektom Finci ustvarili tudi zgodbo o gospodarskem uspehu. Ali si niso vse ugotovitve terapevtov in psihologov glede sodobne družbe in vzgoje precej podobne? Človekova biokemija in nevrofiziologija, k

FAKTOR (moja gostovanja)

Tu so oddaje Faktor na TV 3, v katerih sem gostoval in jih najdemo tudi na spletu. Prihodnjič bom gost danes ob 19.15.  Hvala za vse komentarje in delitve teh informacij. Samo državljani lahko s širjenjem pravih informacij po spletu naredimo kaj zoper medijsko enoumje v državi. Duhovniki doživljajo velike pritiske. Zaradi demografskih sprememb in birokracije so vse bolj obremenjeni. Večinoma preobremenjeni, velikorkat izgoreli. A ostajajo tiho in delajo naprej. Mediji so do njih neprizanesljivi in velikokrat sovražni.  V zadnjih letih pa jim največ škode naredi peščica homoseksualno aktivnih duhovnikov, kar je glavni vzrok za pedofiliske zločine. Slovenski škofje bi zato morali duhovnike bolj zaščititi, predvsem tako, da bi brezkompromisno začeli boj proti homoseksualnemu lobiju. (Danev v Faktorju ob 19.15.) Šoltes je kot politik zelo priljuden in všečen. Daje vtis zmernega in razumnega politika. To je za Slovenijo dobro. Hkrati pa to pomeni tudi, da gre bolj za politika ki go

Dr. Aleš Štrancar, vnuk partizana, piše Turnšku

Dr. Aleš Štrancar, znanstvenik in gospodarstvenik, ustanovitelj in direktor mednarodnega visokotehnološkega podjetja BIA Separations s sedežem v Ajdovščini, je napisal Titu Turnšku, predsedniku zveze takoimenovanih borcev (ZZB) pismo kot ponosni vnuk sodelavca Osvobodilne fronte (OF). Tovariš Tit Turnšek, Tvoji napadi na dr. Možino in dr. Dežmana presegajo vse meje dobrega okusa in sramotijo vse resnične borce za svobodo, vključno mojega starega očeta, ki je štiri leta nosil glavo na tnalu, ko je zbiral sredstva za OF ter hrano za partizane. Nikoli, prav nikoli pa se ni strinjal z medvojnimi in povojnimi ideološkimi poboji. To je bilo delo krvavih zveri, tako na eni, kot na drugi strani. Kot njegov vnuk, ponosen na dejanja svojega starega očeta, ti prepovedujem, da govoriš v imenu VSEH borcev. V kolikor s takimi nizkotnimi napadi ne boš prenehal te bom prisiljen kazensko ovaditi saj v slovenskem narodu vzpodbujaš in širiš sovraštvo ter hujskaš ljudi. Verjamem, da ti je današnja slov