Preskoči na glavno vsebino

Kristjani so na robu. Prostovoljno.

Edini od treh predsedniških kandidatov z neoporečno politično zgodovino, brez afer in velikih napak, ki pa je vendarle dobil le četrtino glasov, je eden redkih slovenskih politikov, ki si je upal povedati, da je doživel poraz. 
Politiki se namreč vedno razglašajo za zmagovalce, tudi če dobijo samo desetino napovedanih glasov. Milan Zver je v slogu svoje kampanje, ko je svoja stališča izražal odkrito in brez izmikanja, po objavi volilnih rezultatov z dvignjeno glavo povedal, da je žalosten in da je to njegov osebni poraz. A s slednjim se ne bi strinjal. V naši državi lahko namreč strici iz ozadja kadarkoli na volilni plakat postavijo kogarkoli, a bo vseeno vedno dobil več kot četrtino glasov. V deželi, kjer so mediji skoraj v celoti naklonjeni levi politični opciji, je politična bitka nedemokratična, saj nimajo vsi kandidati enakih možnosti. Zato četrtina glasov desnosredinskemu predsedniškemu kandidatu ni kandidatov poraz, ampak poraz nacije. V nedeljo ni doživel poraza Milan Zver, ampak slovenska nacija. Več kot tretjina državljanov je volila človeka, ki za letalsko karto plača 90.000 evrov davkoplačevalskega denarja in podeljuje državna odlikovanja aktivnim nasprotnikom demokracije.
Dosmrtna ječa ni isto kot smrtna kazen
Sledi drugi krog odločanja. Veliko ožji izbor. Nekdanja komunista, ateista, ki sta v preteklosti podprla precej kristjanom sovražnih političnih odločitev. Kristjan lahko torej izbira le še manjše zlo. Pričakovati je torej, da bo udeležba kristjanov nižja. Tisti, ki ne vidijo razlike med dosmrtno ječo in smrtno kaznijo, bodo ostali doma.
Prav to razlikovanje pa postaja nov in zelo pomemben dejavnik slovenske politike. Slednjič se je slovenska levica, po 22 letih demokracije, ločila na dve struji. Na trdo in mehkejšo. Na skrajno levico in levico. Tega doslej ni bilo. Levica je vedno – v vseh pomembnih in ključnih trenutkih – držala skupaj kot monolit. Tega na demokratičnem političnem polu ni bilo nikoli: SLS je bila vedno bližje sredini kot SDS in NSi, na skrajni desnici pa je dolga leta kraljevala SNS. Vsaka pomladna stranka je bila demokratična in se je vedno samostojno odločala, medtem ko so levičarske stranke vključno z vsemi sateliti ubogale strice iz ozadja. Ali partijo, kot se je stricem iz ozadja reklo nekoč. In njihovim nečakom in vnukom (kot je slikovito dejal dr. Aleš Štrancar).
Slednjič razdeljena levica
Tokrat vse kaže, da se je vsaj Borut Pahor z nekaj somišljeniki otresel monolitnosti. To sicer še v sanjah ne pomeni, da bodo postali sredinska politična opcija. A vendar gre za neko bolj liberalno levico, ki bi nekoč utegnila napraviti celo to, kar je doslej povsem nepredstavljivo: da bi levičarska stranka šla v koalicijo z enako močno ali močnejšo desnosredinsko. 
Velika škoda pa je, da tokratne volitve znova niso prinesle prevetritve pri agencijah za ustvarjanje javnega mnenja. Največje slovenske agencije namreč še vedno bolj ustvarjajo kot beležijo javno mnenje. A še vedno se ni našel junak, ki bi zakričal, da je cesar nag. Razen ene so vse ankete kazale na zmago Danila Tuerka. To kaže, da je z merjenjem, ki je trdi levici vedno namerilo več kot pomladnikom, nekaj narobe. Zakaj se tega nihče strokovno ne loti? Anketa Dela je »izmerila«, da se bo volitev udeležilo najmanj 61 odstotkov volivcev, da bo Tuerk dobil 44, Pahor pa 31 odstotkov. In da Pahorju podpora še pada, Tuerku pa raste. Po takem fiasku bi pričakoval najprej opravičilo uredništva časnika, da je izbralo tako neverodostojno agencijo in objavilo tako zgrešeno anketo in napoved. Takoj zatem pa moral slediti odstop šefa agencije. A zgodilo se ni nič od tega. Še več. Ista agencija bo »merila« mnenje še naprej. Pa saj smo že navajeni, da pri nas nikoli nihče ne odstopi.
Kristjani bi imeli večino, če...
V taki politični situaciji se zdi, da so kristjani povsem odrinjeni na rob. A resnica je obrnjena. Zaradi vse nižje volilne udeležbe glas enega volivca šteje vedno več. Če hodi redno k maši 10 odstotkov prebivalstva in če jih nadaljnjih 15 odstotkov prihaja občasno, je to četrtina prebivalstva. To je dovolj glasov za gladko zmago že v prvem krogu predsedniških volitev. V drugem krogu pa bi tudi le nedeljniki sami lahko izbrali novega predsednika. 
A velik del slovenskih praktičnih kristjanov – na Primorskem bi rekli: tistih, ki hodijo k maši – ne razmišlja tako. Politika je nekaj umazanega, odločitev na volitvah pa preveč odgovorna in lahko napačna (grešna). Bog ne daj vprašati koga za nasvet! Najbolje je obrniti se stran in ne narediti nič. Pa čeprav Sveto pismo pravi, da je vera brez del mrtva in da talenta ne smemo zakopati, ampak ga uporabiti. »Ker nisi ne vroč ne mrzel, ampak mlačen, sem pred tem, da te izpljunem iz svojih ust,« jasno piše v Razodetju.
Tino Mamić



Uvodnik v mesečniku Slovenski čas, 25. novembra 2012

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Vili Ščuka: Človek, ki je samo potrošnik, je bolnik

Znani novogoriški zdravnik in psihoterapevt Viljem Ščuka (79) je svojo poklicno pot začel kot zdravnik s socialnim čutom. Naletel je na otroke v stiski in jim začel pomagati v različnih težavah.  Starejši INTERVJU  z Vilijem Ščuko  o marihuani: KLIK Nekaj let je delal z odvisniki od drog, alkohola in iger na srečo. Kljub uspešnosti pri zdravljenju narkomanov pa je moral projekt zapustiti, ker ni pristajal na drago metadonsko metodo. Spraševal se je, koliko je človek gospodar svojega telesa in svojih strasti. Ali je samo sesalec, pa čeprav z doktoratom, ali je tudi človek? Po upokojitvi je napisal večkrat razprodano knjigo Šolar na poti do sebe. Državo in šolnike skuša prepričati, da bi začeli drugače razmišljati, in začeli vlagati v razvoj osebnosti. Nenazadnje so s podobnim projektom Finci ustvarili tudi zgodbo o gospodarskem uspehu. Ali si niso vse ugotovitve terapevtov in psihologov glede sodobne družbe in vzgoje precej podobne? Človekova biokemija in nevrofiziologija, k

FAKTOR (moja gostovanja)

Tu so oddaje Faktor na TV 3, v katerih sem gostoval in jih najdemo tudi na spletu. Prihodnjič bom gost danes ob 19.15.  Hvala za vse komentarje in delitve teh informacij. Samo državljani lahko s širjenjem pravih informacij po spletu naredimo kaj zoper medijsko enoumje v državi. Duhovniki doživljajo velike pritiske. Zaradi demografskih sprememb in birokracije so vse bolj obremenjeni. Večinoma preobremenjeni, velikorkat izgoreli. A ostajajo tiho in delajo naprej. Mediji so do njih neprizanesljivi in velikokrat sovražni.  V zadnjih letih pa jim največ škode naredi peščica homoseksualno aktivnih duhovnikov, kar je glavni vzrok za pedofiliske zločine. Slovenski škofje bi zato morali duhovnike bolj zaščititi, predvsem tako, da bi brezkompromisno začeli boj proti homoseksualnemu lobiju. (Danev v Faktorju ob 19.15.) Šoltes je kot politik zelo priljuden in všečen. Daje vtis zmernega in razumnega politika. To je za Slovenijo dobro. Hkrati pa to pomeni tudi, da gre bolj za politika ki go

Dr. Aleš Štrancar, vnuk partizana, piše Turnšku

Dr. Aleš Štrancar, znanstvenik in gospodarstvenik, ustanovitelj in direktor mednarodnega visokotehnološkega podjetja BIA Separations s sedežem v Ajdovščini, je napisal Titu Turnšku, predsedniku zveze takoimenovanih borcev (ZZB) pismo kot ponosni vnuk sodelavca Osvobodilne fronte (OF). Tovariš Tit Turnšek, Tvoji napadi na dr. Možino in dr. Dežmana presegajo vse meje dobrega okusa in sramotijo vse resnične borce za svobodo, vključno mojega starega očeta, ki je štiri leta nosil glavo na tnalu, ko je zbiral sredstva za OF ter hrano za partizane. Nikoli, prav nikoli pa se ni strinjal z medvojnimi in povojnimi ideološkimi poboji. To je bilo delo krvavih zveri, tako na eni, kot na drugi strani. Kot njegov vnuk, ponosen na dejanja svojega starega očeta, ti prepovedujem, da govoriš v imenu VSEH borcev. V kolikor s takimi nizkotnimi napadi ne boš prenehal te bom prisiljen kazensko ovaditi saj v slovenskem narodu vzpodbujaš in širiš sovraštvo ter hujskaš ljudi. Verjamem, da ti je današnja slov