Danes je Revija Reporter objavila v svoji tiskani izdaji odziv ZNP na kleveto. Že prej jo je objavila tudi na svojih spletnih straneh. Zaradi informiranosti javnosti jo na tem mestu ponatiskujemo.
Laž Boštjana Marka Turka, da naj bi na odločanje Združenja novinarjev in publicistov (ZNP) vplivala Udba, je precej razburila javnost. Zato je prav, da odkrijemo ozadje te zlohotne manipulacije.Turk je bil nekaj let član ZNP, kakor tudi predsednik odbora, ki odloča o Meškovih priznanjih.
Kaj je šlo narobe, bi bilo težko podrobno opisati, saj bi bilo 100 strani Reporterja premalo. Zato samo nekaj dejstev. Priznanja je Turk že pred prvo sejo odbora brez vednosti kogarkoli v ZNP po telefonu ponudil vsaj trem ljudem. Dva sta ga zavrnila, Roman Leljak pa ne. To ni samo v nasprotju s pravili ZNP in logiko vsake komisije za priznanja na tem planetu, ampak tudi v posmeh združenju.
Čez nekaj tednov je odbor na seji pod vodstvom Turka soglasno izbral prejemnike priznanj. Med njimi ni bilo Leljaka. Turk je nato še pred potrditvijo zapisnika sklical dopisno sejo in skušal sprejeti drugačne sklepe. Na člane odbora pa je ob tem osebno in po telefonu izvajal velike pritiske. Tudi grozil, da bo sicer s posamezniki obračunal v kolumni Reporterja. Zato sem kot idejni pobudnik ustanovitve ZNP in njegov sedanji predsednik predlagal sklic seje odbora. Turk pa je v nasprotju z mnenjem članov odbora ni hotel sklicati. Slednjič je prišlo do seje na zahtevo članov odbora.
Prve pol ure so Turka člani komisije in povabljeni člani vodstva ZNP prepričevali, da se sejo začne s sprejetjem dnevnega reda. Ko je slednjič Turk to dal na glasovanje, je bil na predlog več članov odbora sprejet dnevni red, dopolnjen s točko glasovanje o zaupnici predsedniku in točko razno. Vsi, tudi Turk, so dnevni red sprejeli.
Na seji se je pokazalo marsikaj. Med drugim tudi to, da so bili stroški za podelitev priznanj nekajkrat višji od realnih cen. Člani odbora so Turku očitali tudi, da je interna elektronska pisma med člani in vodstvom ZNP pošiljal Bojanu Požarju. In da je na sejo odbora kar v kolumni Reporterja povabil vse bralce. Predsednik odbora Turk je na seji večkrat zagrozil, da bo o vsem dogajanju obvestil medije. Ponudil je tudi »gentlemanski sporazum«, da bi, če nagrado dobi Leljak, on odstopil.
Slednjič je, tik pred glasovanjem o nagrajencih, obljubil ustanovitev novega novinarskega društva, izstopil iz ZNP in protestno zapustil sejno sobo. Odbor je nato soglasno odločil o prejemnikih priznanja za leto 2015. Še preden se je seja končala, je vse informacije, vključno s celotno korespondenco, tudi zasebno pošto o kandidatih za priznanja, poslal Bojanu Požarju.
Preostalih šest članov odbora je sejo nadaljevalo in o vsem sklepalo soglasno. Soglasno so z mesta predsednika odbora razrešili Turka zaradi neprimernega vodenja odbora in javnega blatenja ZNP v medijih. Glede konkretnega predloga, da eno od priznanj dobi Roman Leljak, je odbor razpravo in glasovanje o tem prestavil na naslednje leto, ko bodo nekatere domnevno sporne stvari glede finančnih goljufij bolj jasne.
Ne lažem. Zato sem napisal samo trditve, za katere sem povsem gotov, da so resnične. V tem pogledu sem v šibkejšem položaju kot tisti, ki laže ali širi polresnice. Zato je še toliko pomembneje, da laž v mediju zanikamo javno. Za resnico se je treba vedno boriti.
Tino Mamić, predsednik ZNP
Komentarji
Objavite komentar
Sprejeti bodo samo komentarji brez žalitev in s pravim podpisom (ime, priimek in kraj)