Častno meškovo priznanje za življenjsko delo je letos dobil akademik Boris Pahor (103). Za posebne dosežke pa sta priznanji dobila dr. Valentin Areh in Martin Brecelj.
Združenje novinarjev in publicistov vsako leto podeljuje Častna priznanja Boruta Meška, s katerimi skuša opozoriti na dosežke publicistov in novinarjev, ki so neupravičeno prezrti in neopaženi.
Podelitev je bil v dveh delih, saj smo Borisu Pahorju hoteli prihraniti pot v Ljubljano. Zato smo mu priznanje izročili doma v Kontovelu pri Trstu, kjer okreva po operaciji.
Boris Pahor prejema Meškovo priznanje iz rok Urške Makovec in Tina Mamića. Foto: Erika Jazbar |
"V Sloveniji se o reviji Zaliv še danes veliko ne ve. Celo Wikipedija ugotavlja, da se »delež revije za razvoj slovenske demokracije premalo omenja«. Boris Pahor ni le izjemen pisatelj in mislec, ampak eden od ustvarjalcev demokratične in samostojne Slovenije. Glasnik medijske svobode," stoji v utemeljitvi priznanja.
Priznanje sta mu izročila predsednica Upravnega odbora Častnega priznanja Boruta Meška Urška Makovec in predsednik ZNP Tino Mamić. Prisotna je bila tudi ekipa slovenskega programa RAI z novinarko Eriko Jazbar. Poročilo o dogodku je objavljeno na internetu v zamejskem slovenskem TV dnevniku: KLIK
Boris Pahor je bil priznanja vesel in se je zanj zahvalil. Izrazil je upanje, da bi prizadevanja ZNP obrodila sadove, hkrati pa je skeptičen zaradi medijsko političnih razmer v Sloveniji. Dejal je, da je ZNP na pravi poti. Poudaril je, da je ZNP mlajša organizacija, ki si prizadeva za resnico in pravico, kar bi moral biti cilj vseh mladih. Na srce pa je vsem položil, naj nikoli ne pozabimo na svoj jezik in svoj narod, saj bi sicer svet postal ena sama puščoba.
Boris Pahor z Meškovim priznanjem. Utemeljitev: KLIK Foto: Erika Jazbar |
Sledila je uradna slovesnost v Ljubljani, ko sta častni priznanji dobila še Martin Brecelj in dr. Valentin Areh. Brecelj kot avtor odmevne knjige Anatomija političnega zločina za pomemben prispevek pri razkrivanju slovenske polpretekle zgodovine. Areh pa kot avtor odmevnega dokumentarnega filma o zgodovini jugoslovanske ljudske armade (JLA) za izstopajoče dosežke na področju dokumentarnega filma.
Na slovesnosti je predsednik ZNP Tino Mamić dejal:
"Spoštovane dame, spoštovani gospodje,
Prireditev smo začeli s himno v izvedbi, ki jo že leta in leta predlaga Boris Pahor. Pravi namreč, da moramo zaradi Prešernevega sporočila in lastne narodne identitete v himno svoje države umestiti tudi svojo državo. Čeprav se to zdi logično pa naša družba nima posluha za to. Na tem mestu smo Vam dolžni opravičilo, saj smo v vabilu za prireditev napisali, da bo tu gostoval pevski zbor Vinko Vodopivec. A se je zapletlo, ko se nismo mogli dogovoriti, da bi zapeli obe kitici himne. Najprej niso hoteli, potem pa so pojasnili, da ne znajo druge kitice.
Problem je seveda globlji. Eden od glavnih vzrokov pa se skriva v medijih. Namesto, da bi mediji poročali o politiki, skušajo nekateri mediji politiko ustvarjati. Ne le v Sloveniji, kakopak. A vendar je medijska svoboda v Sloveniji bistveno bolj okrnjena kot v katerikoli državi EU. Podatek je zaskrbljujoč. A vendar o tem dominantni slovenski mediji ne poročajo.
Slovesna razglasitev in podelitev priznanj v Ljubljani. Fotografija iz članka o slovesnosti v Demokraciji: KLIK O dogodku so malce nenavadno poročali tudi v Odmevih na nacionalni RTVS: KLIK |
V takem prostoru so zato medijski glasovi svobode in demokracije še toliko bolj pomembni. Zato je pomembno obujati spomin na Boruta Meška, ki je za medijsko svobodo povsem izgorel. Pomagati moramo sodobnim meškom, ki jih je vsako leto več.
Politiki in uredniki na svobodnomisleče novinarje ne pristiskajo samo z mobingom. Kazni za izražanje svobodne misli so hujše. Ljudi mečejo na cesto, pa čeprav gre za najbolj brane novinarje. Fotograf, ki je razkrinkal poilitično ozadje predsednice vlade, je izgubil zaslužek in je moral s trebuhom za kruhom v svet. Doma pa mu sodijo in mu grozijo celo s pogojnim zaporom. Ne, to ni zgodba kakega slovenskega izseljenstva s konca 19. stoletja. To se dogaja danes, leta 2017, v demokratični in svobodni Sloveniji fotografu Janiju Božiču.
Pahor je vodstvu ZNP položil na srce, naj si prizadevajo za slovenstvo in slovenski jezik. |
Dolžan ni samo kar veleva mu stan,
kar more, to mož je storiti dolžan!
Na delo tedaj, ker resnobni so dnovi,
a delo in trud ti nebo blagoslovi!"
Ko bi bilo lahko takih Slovencev več - kot otroku mi je BP ostal v spominu ko je v svojem Fiatu 850 vozil podarjene slovenske knjige v tržaško učiteljišče.Z mojim očetom sta se dobro razumela, iz njegove knjižnice je le malo knjig romalo na smetišče.
OdgovoriIzbrišiMilan V. Smolej
Suvikuja4B
02120 Espoo
Finska