Mesec marec je dobil ime po bogu vojne Marsu. Po rimskem koledarju je bil to prvi mesec leta, ko so se moški odpravljali na vojno.
Danes se je feminiziral - tako kot nekateri poklici, bomo moški pikro pripomnili.
Materinski dan seveda ni konkurenca dnevu žensk, kot bi mislil kdo od tistih, ki prvega enačijo z "afežejem", drugega pa s Katoliško cerkvijo. Bistvo obeh dnevov je namreč onkraj slovenskega kulturnega boja. Problem je v nas, ne v dnevih.
Osmega marca imam vedno pripombe. Sam bolj redko kupujem rože na ta dan. Tudi za valentinovo, božička ali noč čarovnic skušam ne kupiti nič. Te iz Amerike uvožene navlake ne maram; posebno zato, ker s tem pozabljamo na svoje praznike. Marca imamo tako gregorjevo. Spuščanje ladjic z lučkami se mi zdi bolj vredno posnemati kot pa kupovanje s konzervansi polnih izdelkov v obliki kičastih plastičnih src. Tudi za noč čarovnic bom raje na prvem pokopališču prižgal svečko kot pa uprizarjal jesensko maškarado.
Naj se vrnem k ženskam. Namesto rož moramo dati ženskam pravice. Prav ženskim pravicam, ki so kršene (pa čeprav danes manj kot včeraj), je namenjen ta mednarodni dan.
Več v kolumni, objavljeni v knjigi Protestantino.
Samo danes, 8. marca 2019, je knjiga na voljo za samo 10 evrov.
· Wajdušna 2014
· založba Adam · 24x17 cm, broširana, 184 strani · 15 evrov · naročila: adam.mamic@gmail.com, tel. 05-639-42-69 "Njegova značilnost je neuklonljiva drža, ki ga je oblikovala v nepreračunljivega intelektualca, človeka, ki ob krivici in laži ni tiho."
Jože Možina, režiser in novinar TV Slovenija
"V času 'tekoče družbe, tekočih, izmuzljivih, nedorečenih, lažnih in polresničnih odnosov' nam Tino Mamić ponuja trdna in varna sidrišča, oprijemljive odnose in jasne misli, saj se nikdar ne spreneveda in nikdar ne laže, to je pa tudi vse, kar nekdo potrebuje, če ima seveda slikovit slog, ki ga Tino ima, da postane odličen časnikar, da, tudi “opinion maker” na Slovenskem danes.
Jurij Paljk, pesnik in urednik goriškega tednika Novi Glas
Mediji o knjigi:
"Avtor se ne spušča v neko plehko kritizerstvo, pač pa je v njegovih prispevkih mogoče opaziti duhovitost in humor. In prav to je dodana vrednost njegovega pisanja. Lahko bi rekli, da vzpostavlja do družbenih pojavov podoben odnos kot pisatelj Drago Jančar, le da na drugačnem publicističnem nivoju, namreč takšnem, ki morda bolj ustreza širši publiki." Časnik.si KLIK "Obravnavana problematika je jasna in razumljiva, jezik je lep in berljiv in knjiga hitro zdrsne pod prsti bralca do konca." Reporter "Kolumna 'Poteptani simboli' ga je stala kariere, saj je takoj po objavi koprski župan Boris Popović zahteval in dosegel njegovo odstavitev z mesta odgovornega urednika Primorskih novic." Mojaobčina.si "Zapisi so vzeti iz vsakdanjega življenje slehernika, opisujejo naš razdrobljeni svet, običajni problemi so opisani s ščepcem humorja. Odlikuje ga neposrednost, iskrenost pa tudi iskrivost in na čase hudomušnost, s katero se sooča tako z vsakdanjostmi moža in očeta štirih otrok kot tudi navadnega človeka, občana in ne nazadnje državljana." Ajdovske novice "Mamić jasno izraža svoja stališča, je brez dlake na jeziku, zavezan resnici tudi glede dogajanj v Cerkvi. Kot demokrat je kritičen do oblasti in dogajanja v družbi. Predvsem pa do stvari, ki zadevajo vsakega posameznika in se vsakemu zgodijo, a je nemočen zaradi moči, ki jo imajo veliki sistemi." Primorske novice (Jana Barba) |
Znani novogoriški zdravnik in psihoterapevt Viljem Ščuka (79) je svojo poklicno pot začel kot zdravnik s socialnim čutom. Naletel je na otroke v stiski in jim začel pomagati v različnih težavah. Starejši INTERVJU z Vilijem Ščuko o marihuani: KLIK Nekaj let je delal z odvisniki od drog, alkohola in iger na srečo. Kljub uspešnosti pri zdravljenju narkomanov pa je moral projekt zapustiti, ker ni pristajal na drago metadonsko metodo. Spraševal se je, koliko je človek gospodar svojega telesa in svojih strasti. Ali je samo sesalec, pa čeprav z doktoratom, ali je tudi človek? Po upokojitvi je napisal večkrat razprodano knjigo Šolar na poti do sebe. Državo in šolnike skuša prepričati, da bi začeli drugače razmišljati, in začeli vlagati v razvoj osebnosti. Nenazadnje so s podobnim projektom Finci ustvarili tudi zgodbo o gospodarskem uspehu. Ali si niso vse ugotovitve terapevtov in psihologov glede sodobne družbe in vzgoje precej podobne? Človekova biokemija in nevro...
Komentarji
Objavite komentar
Sprejeti bodo samo komentarji brez žalitev in s pravim podpisom (ime, priimek in kraj)