Preskoči na glavno vsebino

Vladimir Truhlar je korakal pred časom in ostal moteč tudi po smrti

V najznamenitejši hiši v Divači, Škrateljnovi domačiji, je živela družina Truhlar z osmimi otroki. Zadnji med njimi, Vladimir, ki se je rodil pred točno 100 leti, je dosegel svetovno slavo kot predavatelj na rimski Gregoriani. Zavzemal se je za demokratični duh v Cerkvi.
Filozof, teolog in pesnik dr. Vladimir Truhlar se je rodil v družini železničarja češkega rodu Františka Truhlarja in Marije Malnerič, hčere divaškega župana. Njun osmi otrok Vladimir je na svet privekal 3. septembra 1912 v Gorici, kamor je bil prestavljen oče železničar. Družina pa se je morala tako kot mnoge druge primorske družine že kmalu ponovno seliti zaradi Soške fronte, tokrat na Jesenice. 
Vladimir Truhlar je študij začel na ljubljanski Teološki fakulteti, doktoriral pa na sloviti univerzi Gregoriana v Rimu, kjer je bil tudi posvečen v duhovnika (1939). Nato je vstopil v jezuitski red in za skoraj četrt stoletja postal profesor na Gregoriani. Pisal je v latinščini, njegova dela pa so doživela številne prevode. Sodeloval je tudi s sedanjim papežem Josephom Ratzingerjem.
Karel Vladimir Truhlar, duhovnik, jezuit, pesnik, predavatelj na Gregoriani,
r. 3.9.1912 (Gorica),
+ 4.1.1977 (Longomoso, J. Tirolska)
Povezan je bil tudi z Alojzem Rebulo, ki je leto po Truhlarjevi vrnitvi v Slovenijo skupaj z Borisom Pahorjem objavil intervju z Edvardom Kocbekom (1975), ki je razkril pomor domobranskih ujetnikov v Rogu. Zaradi tega se je Truhlar znašel v nemilosti pri oblasti in pod udbovskim nadzorom.
Napredne ideje
V Sloveniji pa se je Truhlar neprijetno počutil tudi zaradi nesprejemanja njegovih idej, ki jih je razvijal na podlagi drugega vatikanskega koncila. Trdil je, da bi morala Cerkev privzeti duh demokracije in neposvečenim vernikom dovoliti sodelovanje pri vseh odločitvah. Demokracija namreč po njegovem mnenju ni v nasprotju z dejstvom, da je zaradi Kristusovega nauka v Cerkvi marsikaj vnaprej določeno in nesprejemljivo. Zaradi spora s takratnim škofom dr. Vekoslavom Grmičem tudi pri Mohorjevi družbi ni mogel izdati pesniške zbirke in razmišljanj. A Truhlarjeva teologija drugim duhovnikom in škofom takrat ni bila najbolj pogodu. 

Predlani je v ZDA izšla knjiga o največjih slovenskih jezuitih: med peterico je tudi Truhlar ob boku Korošcu in Japlju. Med vsemi slovenskimi jezuiti v zadnjih 40 letih najbolj izstopata Vladimir Truhlar in slikar Marko Ivan Rupnik, zaradi »prodornosti, izvirnosti, premočrtne drznosti in širokega intelektualnega obzorja,« meni jezuit Marjan Kokalj.

Zaradi nasprotovanja kolegov in pritiskov oblasti se je Truhlar umaknil na Južno Tirolsko in že po nekaj mesecih umrl (1977).
Moteč tudi po smrti
Njegova teologija pa je komunistične oblasti motila tudi po njegovi smrti. Jezuit dr. Lojze Bratina je namreč kmalu po Truhlarjevi smrti izdal prevod njegove knjige Doživljanje absolutnega v slovenskem leposlovju, ki je zmotila oblasti. “Da knjige ne bi mogli zapleniti, sem jo hitro razvozil po Sloveniji,” je včeraj povedal v Stomažu na Vipavskem rojeni Bratina. Zato se je znašel tudi na sodišču, kjer pa je dobil le pogojno kazen, je še povedal.
Stoto obletnico rojstva bodo obeležili z mašo v nedeljo zvečer v Dravljah v Ljubljani in simpozijem konec oktobra na ljubljanski Teološki fakulteti, je napovedal Bratina.
TINO MAMIĆ
 
objavljeno v dnevniku Primorske novice 31. avgusta 2012
 

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Vili Ščuka: Človek, ki je samo potrošnik, je bolnik

Znani novogoriški zdravnik in psihoterapevt Viljem Ščuka (79) je svojo poklicno pot začel kot zdravnik s socialnim čutom. Naletel je na otroke v stiski in jim začel pomagati v različnih težavah.  Starejši INTERVJU  z Vilijem Ščuko  o marihuani: KLIK Nekaj let je delal z odvisniki od drog, alkohola in iger na srečo. Kljub uspešnosti pri zdravljenju narkomanov pa je moral projekt zapustiti, ker ni pristajal na drago metadonsko metodo. Spraševal se je, koliko je človek gospodar svojega telesa in svojih strasti. Ali je samo sesalec, pa čeprav z doktoratom, ali je tudi človek? Po upokojitvi je napisal večkrat razprodano knjigo Šolar na poti do sebe. Državo in šolnike skuša prepričati, da bi začeli drugače razmišljati, in začeli vlagati v razvoj osebnosti. Nenazadnje so s podobnim projektom Finci ustvarili tudi zgodbo o gospodarskem uspehu. Ali si niso vse ugotovitve terapevtov in psihologov glede sodobne družbe in vzgoje precej podobne? Človekova biokemija in nevrofiziologija, k

FAKTOR (moja gostovanja)

Tu so oddaje Faktor na TV 3, v katerih sem gostoval in jih najdemo tudi na spletu. Prihodnjič bom gost danes ob 19.15.  Hvala za vse komentarje in delitve teh informacij. Samo državljani lahko s širjenjem pravih informacij po spletu naredimo kaj zoper medijsko enoumje v državi. Duhovniki doživljajo velike pritiske. Zaradi demografskih sprememb in birokracije so vse bolj obremenjeni. Večinoma preobremenjeni, velikorkat izgoreli. A ostajajo tiho in delajo naprej. Mediji so do njih neprizanesljivi in velikokrat sovražni.  V zadnjih letih pa jim največ škode naredi peščica homoseksualno aktivnih duhovnikov, kar je glavni vzrok za pedofiliske zločine. Slovenski škofje bi zato morali duhovnike bolj zaščititi, predvsem tako, da bi brezkompromisno začeli boj proti homoseksualnemu lobiju. (Danev v Faktorju ob 19.15.) Šoltes je kot politik zelo priljuden in všečen. Daje vtis zmernega in razumnega politika. To je za Slovenijo dobro. Hkrati pa to pomeni tudi, da gre bolj za politika ki go

Dr. Aleš Štrancar, vnuk partizana, piše Turnšku

Dr. Aleš Štrancar, znanstvenik in gospodarstvenik, ustanovitelj in direktor mednarodnega visokotehnološkega podjetja BIA Separations s sedežem v Ajdovščini, je napisal Titu Turnšku, predsedniku zveze takoimenovanih borcev (ZZB) pismo kot ponosni vnuk sodelavca Osvobodilne fronte (OF). Tovariš Tit Turnšek, Tvoji napadi na dr. Možino in dr. Dežmana presegajo vse meje dobrega okusa in sramotijo vse resnične borce za svobodo, vključno mojega starega očeta, ki je štiri leta nosil glavo na tnalu, ko je zbiral sredstva za OF ter hrano za partizane. Nikoli, prav nikoli pa se ni strinjal z medvojnimi in povojnimi ideološkimi poboji. To je bilo delo krvavih zveri, tako na eni, kot na drugi strani. Kot njegov vnuk, ponosen na dejanja svojega starega očeta, ti prepovedujem, da govoriš v imenu VSEH borcev. V kolikor s takimi nizkotnimi napadi ne boš prenehal te bom prisiljen kazensko ovaditi saj v slovenskem narodu vzpodbujaš in širiš sovraštvo ter hujskaš ljudi. Verjamem, da ti je današnja slov