Le redko se zgodi, da bi na predstavitev nove knjige prišlo toliko ljudi, da bi napolnili cerkev. Knjigo o priljubljenem pokojnem mladinskem voditelju Vinku Kobalu pa je pozdravila ne le množica 200 ljudi, ampak tudi trinajst duhovnikov, škof in župan.
ŠTURJE - Zajetna knjiga koprske založbe Ognjišče prinaša spomine in dnevniške zapise v Vrhpolju rojenega (1928) duhovnika Vinka Kobala (več o njem). Letos mineva deset let od njegove smrti, ki je ustanovitelja duhovnih vaj v Stržišču presenetila v Godoviču, kjer je bil zadnja leta župnik. Okoli sebe je zbiral mlade, ki so pozneje postali pomembni akterji v življenju slovenske Cerkve, pa tudi nekateri znani kulturniki in politiki. Nekaj jih je bilo videti tudi v soboto popoldne v cerkvi sv. Jurija v Šturjah pri Ajdovščini.
Koprski škof msgr. Metod Pirih je o Kobalu dejal: “S svojo iniciativnostjo, vztrajnostjo, z iskanjem novih poti pri oznanjevanju evangelija je izstopal iz življenja svojega časa, zato nam govori tudi po smrti s svojim zgledom ter s svojimi knjigami.”
Knjiga je nastajala več let. V njej je samo izbor iz Kobalovega arhiva, ki opisujejo njegovo mladost v času fašizma, druge svetovne vojne in nekaterih obdobij po njej. Opisuje trpljenje zaradi fašizma in napore za ohranitev slovenstva. Opisan je tudi znani tragični dogodek, ko so Nemci na kostanje okrog cerkve v Vrhpolju obesili dvanajst ujetih mladih partizanov (1943). “Jaz sem jim še dva dni prej podajal na kamion deke in hrano iz naše šolske zaloge,” piše Kobal. S koncem vojne pa za Kobala, mladega duhovniškega kandidata preizkušenj ni bilo konec. Skupaj z drugimi bogoslovci so ga brez pravega vzroka zaprli in po montiranem procesu poslali v delovno koncentracijsko taborišče Strnišče pri Ptuju. Avtobiografija se nadaljuje z delom za mladino po vsej Sloveniji, pri katerem se je osebno srečal z več tisoč mladimi. Zadnji del knjige, ki jo je uredil Janko Toplikar, pa so Kobalovi dnevniški zapiski iz let 1993-98.
Komentarji
Objavite komentar
Sprejeti bodo samo komentarji brez žalitev in s pravim podpisom (ime, priimek in kraj)