Preskoči na glavno vsebino

Vinko Kobal, osebnost Primorske 1998


Primorski poslušalci Radia Ognjišče so za osebnost Primorske 1998 izbrali Vinka Kobala.  Kobal, rojen leta 1928 v Vrhpolju na Vipavskem, je kot duhovnik na Primorskem bil začetnik poletnih tednov duhovnosti, ki so se iz Stržišča pod Črno prstjo razširili po vsej Sloveniji. Kobal je ustanovil gibanje Pot in ga kljub njegovi izvirnosti (slovenskosti) povezoval z italijanskim gibanjem Skupnost in osvoboditev (Comunione e liberazione, CL).
Kobalov duhovni učitelj je vseskozi bil msgr. Luigi Giussani, ki je ustanovitelj CL in avtor znanega pojma “verski čut”. Vinko Kobal je med mladimi zelo priljubljen, kar je gotovo zasluga njegovih sodobnih pastoralnih prijemov. V zadnjih letih je obnovil dom duhovnosti v Stržišču, kjer so duhovne vaje v vseh letnih časih, ki so se jih udeležili vsaj enkrat skoraj vsi vodilni primorski krščanski intelektualci. Vsako leto poleti je v visokogorskem Stržišču sedem tednov duhovnih vaj za mladino. V vsakem tednu pa je nad sto mladih... Vinko Kobal v računalniku hrani naslove vseh udeležencev teh duhovnih vaj - okrog 15.000 jih je trenutno... Verjetno najštevilčnejša “Kobalova” družina je ljubljanska družina Kos z osmimi otroki, za katero so preko gibanja Pot po vsej Sloveniji zbirali denar za nakup kombija. Denarja se je nabralo še “preveč”, zato so “odvečni” denar preusmerili v naslednje akcije. Ob Vinku Kobalu so se na tednih duhovnosti in v pogovorih z njim oblikovali nekateri vodilni slovenski demokratični politiki: brata Marjan in Janez Podobnik in Lojze Peterle.
Poslušalci koprskega studia so od avgusta do decembra 1998 vsak ponedeljek glasovali za osebnost Primorske 1998. Predlogov je bilo veliko, zanimanja tudi. Začele so se prave akcije zbiranja podpisov, saj je bilo možno tudi glasovanje po pošti. Med favoriti za podelitev tega laskavega naslova so bili: dr. Bojan Ravbar, piranski župnik, ki se veliko ukvarja z invalidi; Vinko Lapajne, dolgoletni rektor Malega semenišča in ravnatelj Škofijske gimnazije v Vipavi; Bojan Krampf, laični katehet v župniji Bertoki; Janez Kavčič, župnik v Luciji in Vinko Kobal, župnik v Godoviču, ustanovitelj gibanja Pot in doma duhovnosti v Stržišču.
Veliko poslušalcev je glasovalo tudi za nekatere novinarje Radia Ognjišče in direktorja msgr. Franca Boleta. Zato je vodstvo Ognjišča skupaj z novinarji prosilo poslušalci naj ne izbirajo med njimi in da svoja imena umikajo iz glasovanja. Gotovo je, da ne more biti “organizator” tudi “tekmovalec”, so rekli v športnem žargonu na sestanku uredništva.

opomba:
Besedilo je vzeto iz obrazložitve izbora Osebnosti Primorske 1998, ki jo je napisal Tino Mamić, odgovorni urednik koprskega studia Radia Ognjišče v letih 1997-2002. Regionalni program koprskega studia Radia Ognjišče je bil pred leti ukinjen.



Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Vili Ščuka: Človek, ki je samo potrošnik, je bolnik

Znani novogoriški zdravnik in psihoterapevt Viljem Ščuka (79) je svojo poklicno pot začel kot zdravnik s socialnim čutom. Naletel je na otroke v stiski in jim začel pomagati v različnih težavah.  Starejši INTERVJU  z Vilijem Ščuko  o marihuani: KLIK Nekaj let je delal z odvisniki od drog, alkohola in iger na srečo. Kljub uspešnosti pri zdravljenju narkomanov pa je moral projekt zapustiti, ker ni pristajal na drago metadonsko metodo. Spraševal se je, koliko je človek gospodar svojega telesa in svojih strasti. Ali je samo sesalec, pa čeprav z doktoratom, ali je tudi človek? Po upokojitvi je napisal večkrat razprodano knjigo Šolar na poti do sebe. Državo in šolnike skuša prepričati, da bi začeli drugače razmišljati, in začeli vlagati v razvoj osebnosti. Nenazadnje so s podobnim projektom Finci ustvarili tudi zgodbo o gospodarskem uspehu. Ali si niso vse ugotovitve terapevtov in psihologov glede sodobne družbe in vzgoje precej podobne? Človekova biokemija in nevrofiziologija, k

FAKTOR (moja gostovanja)

Tu so oddaje Faktor na TV 3, v katerih sem gostoval in jih najdemo tudi na spletu. Prihodnjič bom gost danes ob 19.15.  Hvala za vse komentarje in delitve teh informacij. Samo državljani lahko s širjenjem pravih informacij po spletu naredimo kaj zoper medijsko enoumje v državi. Duhovniki doživljajo velike pritiske. Zaradi demografskih sprememb in birokracije so vse bolj obremenjeni. Večinoma preobremenjeni, velikorkat izgoreli. A ostajajo tiho in delajo naprej. Mediji so do njih neprizanesljivi in velikokrat sovražni.  V zadnjih letih pa jim največ škode naredi peščica homoseksualno aktivnih duhovnikov, kar je glavni vzrok za pedofiliske zločine. Slovenski škofje bi zato morali duhovnike bolj zaščititi, predvsem tako, da bi brezkompromisno začeli boj proti homoseksualnemu lobiju. (Danev v Faktorju ob 19.15.) Šoltes je kot politik zelo priljuden in všečen. Daje vtis zmernega in razumnega politika. To je za Slovenijo dobro. Hkrati pa to pomeni tudi, da gre bolj za politika ki go

Dr. Aleš Štrancar, vnuk partizana, piše Turnšku

Dr. Aleš Štrancar, znanstvenik in gospodarstvenik, ustanovitelj in direktor mednarodnega visokotehnološkega podjetja BIA Separations s sedežem v Ajdovščini, je napisal Titu Turnšku, predsedniku zveze takoimenovanih borcev (ZZB) pismo kot ponosni vnuk sodelavca Osvobodilne fronte (OF). Tovariš Tit Turnšek, Tvoji napadi na dr. Možino in dr. Dežmana presegajo vse meje dobrega okusa in sramotijo vse resnične borce za svobodo, vključno mojega starega očeta, ki je štiri leta nosil glavo na tnalu, ko je zbiral sredstva za OF ter hrano za partizane. Nikoli, prav nikoli pa se ni strinjal z medvojnimi in povojnimi ideološkimi poboji. To je bilo delo krvavih zveri, tako na eni, kot na drugi strani. Kot njegov vnuk, ponosen na dejanja svojega starega očeta, ti prepovedujem, da govoriš v imenu VSEH borcev. V kolikor s takimi nizkotnimi napadi ne boš prenehal te bom prisiljen kazensko ovaditi saj v slovenskem narodu vzpodbujaš in širiš sovraštvo ter hujskaš ljudi. Verjamem, da ti je današnja slov